🏠 W moim magicznym domku ;) ...

Święta, święta i po świętach . 🐏

📅 Wielkanoc jest świętem ruchomym powiazanym z kalendarzem astronomicznym. W każdym roku obchodzimy je w innych dniach.

Najczęściej w odstępie między 19.03  a  25.04. (Marcem i Kwietniem).

Reguła zawsze ta sama, bo Wielka - Noc przypada na pierwsza Niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. 🌕

W Wielkanocy jest dużo zawartych rytuałów z czasów pogańskich.

Poganie na przełomie marca i kwietnia hucznie świętowali odrodzenie Wiosny. Początek zmartwychwstania odradzajacej się po Zimie przyrody.

Słowianie mają swoje Jare Gody - czas nadejścia Jaryly i zegnanie się z Marzanna , świętowano od rownonocy wiosennej .

Rownonoc była ważnym punktem poganskiego kalendarza liturgicznego.Od jej przyjścia dzień był dłuższy od nocy , światło wygrywa z ciemnością.

Wśród Germanow ten punkt rownonocy nazywa się Ostary , germańska bogini wiosny i płodności, która wśród Anglosasow ma na imię Eostre.

I od niej wprowadza się wyraz Easter , angielska nazwa Wielkiej Nocy, czyli współczesne obchody Wiekanocy na słowiańskiej ziemi w Polsce.

Zatem jest to pomieszanie pogańskich obrzędów z różnych części świata z chrześcijańską symboliką z niewielką domieszka zwyczajów , które z kultury poganskiej nie zostały zapozyczone. 

Pisanki - tradycja z Mezopotamii, Cesarstwa Rzymskiego i starożytnego Egiptu. W przypadku Słowian , tradycja sięga czasów przedpismiennych , rdzeń pis - nawiązuje do malowania , nanoszenia barw na powierzchnię  skorupek. 🎨

Kościół katolicki (kk) , wtórnie skojarzył jajko ze zmartwychwstałym Jezusem. 

Wykluty kurczaczek , odwołanie do słowiańskich wierzeń w zaświaty , dusza ludzka pod postacią ptaka.🐣

Palmy wielkanocne 🌴, obecnie wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, gdy tymczasem w rodzimej słowiańskiej kulturze , rola tych gałązek przypadła wierzbowym witkom,  symbolem płodności i  siłami nieczystymi.

Śmigusa - dyngusa Polacy w większości , znają z lania wody ( czystość i zdrowie ). Kk  oczywiście nie mogąc wyplewic ten zwyczaj z kultury ludu , wtornie skojarzył to z oczyszczająca mocą wody święconej.

Święta , to czas składania sobie wzajemnych wizyt nie tylko w gronie rodzinnym ale też lokalnym. Chodzenie po dyngusie. 🐓 Kurak dyngusowy - kogut symbolem poganskiej płodności i męskiej seksualności.

Również symbolem płodności jest zając.🐇 Zwierzę o nieprzeciętnych zdolnościach rozmnażania się. Współcześnie niewinny czekoladopodobny wyrób. Kiedyś Nordycka bogini Freja miała w swojej świcie samych dlugouszych towarzyszy. 🐰 Powszechność mitów o zajacach było stąd ,że zwierzę to praktycznie zamieszkuje niemal całą Ziemię. 

Co ciekawe , rodowód poganski przypisuje się również swieconce - koszykowi z jedzeniem , który przyjęło się uroczyście świecić w dniu Wielkiej Soboty. Obecnie w koszyczku umieszczamy ozdobione jajka,  chleb, masło, babki, chrzan, rozmaite mięsa ( kiełbasy i wędliny ), sól i pieprz a także inne smakowitosci. 

Badania przypuszczaja  ,że jedzenie w ten sposób błogosławi się od VII wieku i że zwyczaj ten wywodzi się z obszaru romanskiego. Do Polski zawedrowal w okolicach  XII - XIII wieku. 🍜🍴🍵Śniadanie wielkanocne  , echo dawnych wystawnych pogańskich uczt podczas których żercy blogoslawili jedzenie ofiarowujac jego część bogu.

Rzeżucha🌱 , która tak chętnie ozdabiamy Baranka i inne wielkanocne potrawy , wywodzi się aż z czasów starożytnych , antycznych Aronii, świąt ku czci Adonisa (kochanka Afrodyty), ogródki Adonisa - naczynie wyśmiewane roślinami o szybkiej wegetacji. Obok koguta,zająca i jajka - rzeżucha jest kolejnym symbolem płodności i odradzajacej się wiosną przyrody.

🌞Jak zatem widać na naszych stołach wielkanocnych współcześnie praktykowanej Wielkanocy , blisko jest do tradycji pogańskiej z której zaczerpnięte zostało wiele .Wszystko wskazuje zatem na to, że Wielkanoc mogą świętować wszyscy , bez względu na wyznanie. Najważniejsza jest Radość. 😆

Wszystko dookoła nas budzi się do życia więc radujmy się tego ,  w gronie naszych najbliższych tj. rodziny i przyjaciół.

Alleluja i do przodu !...

czyli Hallelu - Jah!   . .  Radość wyrazona przez Izraelitow dla Boga.

Chrześcijanie przyjmując Stary Testament , przyjęli również ów wyraz.

 

Poniżej zdjęcia , jak wystrajamy na ten czas dom, stół, czy nawet robimy stosowne wystrój w pracy.

IMAG3302.jpg

IMAG3303.jpg

🐣🐤🐥