🏠 W moim magicznym domku ;) ...

Romeo i Julia .❤

" Romeo i Julia" - miłość tańcem wyrażona. 

IMAG3202.jpgIMAG3195.jpg

Na dworze mamy Przedwiośnie , temperatura plusowa od zera do 6 st.C i będzie coraz wyższa , ziemia powoli rozmarza i tak aż do początku wiosny, czyli do 20 marca w tym roku.

Symbolem przedwiośnia są przebiśniegi,  czyli popularne " śnieżynki ", bo potrafią się przebić nawet przez śnieg. 

Tak , więc coraz cieplej , niedługo dzień po równonocy , będzie coraz dłuższy a noc coraz krótsza. Chyba powinnam w związku z tym  zachwycać się "Świętem Wiosny" - Igora Strawińskiego. ;)

Ja natomiast optymistycznie nastawiona do życia , za budząca się z zimowego letargu przyrodą , obejrzałam sobie na DVD balet pt. "Romeo i Julia " i byłam zachwycona.

Do tej pory jakoś tak nie preferowałam tej rozrywki. Jednak zgodnie z powiedzeniem , że nie można lubić - czego się nie widziało,  gorąco polecam. 

Ja obejrzałam Moskiewską inscenizację " Romea i Julii" w choreografii Jurija Gregorowicza do muzyki Prokofiewa z 1936 .

IMAG3121.jpgIMAG3174.jpgIMAG3147.jpg

Ta historia miłości wszech czasów uzyskała status dzieła z żelaznego repertuaru na równi z najsłynniejszymi baletami klasycznymi XIX wieku.

Dzieło Wiliama Szekspira inspirowało nie tylko twórców teatru dramatycznego , którzy wciąż na nowo starają się interpretować sztuki mistrza ze Stratfordu ale i innych artystów związanych z  Operą , Baletem a takze Malarzy. 

IMAG3128.jpg  

Romeo i Julia - miłość tańcem wyrażona, Libretto na podstawie sztuki Wiliama Szekspira. Spektakl został zarejestrowany w Teatrze Bolszoj w Moskwie w 1989 r. Ta inscenizacja należy do najbardziej znanych . Choreograf rozgrywa ją niemal na pustej scenie, ozdabiając za to pięknymi kostiumami tancerzy.Nawiązującymi do czasu akcji :wczesnego renesansu włoskiego. Jedynie Julia niemal cały czas nosi typowy, klasyczny kostium baletowy, czyli klasyczną tiulową spódniczkę (paczkę). Tancerka liryczna , zachwyca piękną linią.Jej umiejętności sprawiają wrażenie delikatności i kruchości. Sama choreografia jest trochę pompatyczna. Jest pełna scen zbiorowych , brawurowego tańca solowego tzw.wariacji . Pełno trudnych wysokich wyskoków, podnoszeń , piruetów itd.. Miałam wrażenie ,że tancerzy nie dotyczy prawo grawitacji .

Myślę,że najbardziej znane kraje z baletu , to Rosja i Francja. Z ciekawości sięgnęłam do jego genezy. Otóż  Balet powstał z renesansowych maskarad karnawałowych i triumfów popularnych we Włoszech. Potem na dwór Francuski balet zawitał dzięki Katarzynie Medycejskiej. Przełomową datą, był 1661, kiedy Ludwig XIV , sam wyśmienity tancerz , założył Narodową Akademię muzyki i tańca. Za twórcę baletu rosyjskiego uważa się Jeana -Baptistę - baletmistrza , który tam otworzył pierwszą szkołę tańca. Potem przekształcona w "Szkołę tańca Jej Wysokości", obecnie Akademie baletu rosyjskiego. W drugiej połowie XIX weku nowym centrum sztuki baletowej stała się Rosja.Powstał tam nowy gatunek -balet klasyczny, typ baletu o numerowej budowie. 

Skoro znamy już historie baletu, to pora na przedstawienie.  ;)

Libretto – Balet w trzech aktach i siedmiu obrazach.

I akt

Obraz 1

Plac w Weronie. Romeo pojawia się po nocnej zabawie z przyjaciółmi. Wkrótce miejsce się zaludnia. Młodzi ludzie bawią się i tańczą. Nagle zostaje przerwana , bo zwolennicy dwóch od dawna zwaśnionych rodów – Montecchich i Capulettich – rozpoczynają zaczepki . Z jednej strony stoi okrutny Tybalt , krewniak  Capulettich. Przed rozlewem krwi , chroni przybycie władcy Werony Eskulusa , który rozkazuje zaprzestać waści . 

IMAG3171.jpgIMAG3107.jpgIMAG3115.jpg

Obraz 2

Komnata Julii . Dziewczyna żartuje sobie ze stara piastunką. Jednak beztroskę zakłóca wejście matki , która zawiadamia córkę ,że o jej rękę poprosił Parys, bogaty szlachcic. Państwo Capuletti  chętnie przyjmują jego oświadczyny. Julia ma wziąć udział w balu wieczorem . Tymczasem Romeo i Merkucjo zawędrowali  pod dom wrogów i widząc schodzących się gości , ukryci pod maskami dostają się na bal. Pojawia się Julia z Parysem , który nie wzbudza u niej żadnych uczuć. Za to zwraca uwagę na Romea. Rodzi się między młodymi płomienne uczucie , mim że wiedzą ,że są z waśnionych rodów. Tybalt dostrzega Romea z kuzynka i go przepędza i poprzysięga zemstę. Nocą pod balkonem Julii zjawia się  Romeo i namawia zakochaną dziewczynę na schadzkę do ogrodu.

IMAG3126.jpgIMAG3130.jpgIMAG3170.jpg

II akt

Obraz 3

Na placu w Weronie trwa codzienny gwar. Nadciąga karnawałowy korowód błaznów i przebierańców , porywając wszystkich do tańca. Jest też Romeo i Merkucjo. Nadchodzi piastunka Julii i wręcza list. Dziewczyna wzywa ukochanego do klasztoru za miastem , gdzie ojciec Laurenty , jej spowiednik udzieli im ślubu.

IMAG3117.jpgIMAG3179.jpg

Obraz 4

Klasztor, cela ojca Laurentego. Młodzi spotykają się w obecności piastunki . Ojciec Laurenty błogosławi zakochanych – odtąd są mężem i żoną. Romeo powraca do przyjaciół bawiących się na placu, gdy pojawia się Tybalt. Romeo unika z nim zwady ale zastępuje go Merkucjo i ginie przeszyty szpadą. Teraz Romeo z zemsty zabija Tybalt. Za to wyrokiem Księcia Werony zostaje skazany na wygnanie z miasta.

IMAG3163.jpgIMAG3175.jpgIMAG3119.jpg

III akt

Obraz 5

Ranek w komnacie Julii .Śpiew skowronka budzi młodych małżonków. Romeo musi się chyłkiem wymknąć z miasta. Gdy dziewczyna jest sama nadchodzą jej rodzice z Parysem.. Julia odrzuca narzeczonego i pozostaje nieugięta nawet pod groźbą ojcowskiej groźby. 

VIDEO0055_0000006466.jpgIMAG3135.jpgVIDEO0055_0000003400.jpg

 

Obraz 6

Julia  gdy zostaje sama , biegnie do klasztoru i prosi ojca Laurentego o pomoc . Zakonnik daje jej środek nasenny , który sprawi ,że będzie się wszystkim wydawać umarłą. Kiedy ciało zostaje złożone do kaplicy rodowej  , Laurenty sprowadzi Romea i młodzi będą mogli uciec z miasta.

VIDEO0054_0000017732.jpgVIDEO0054_0000021698.jpg

Obraz 7

Komnata Julii. Nadchodzą jej rodzice .Córka udaje skruchę , zgadza się na ślub z Parysem. Kiedy wychodzą wypija środek nasenny i pada na łóżko. Wokół łóżka tańczą dziewczęta i paziowie z mandolinami , jednak nie mogą dobudzić Julii. Kiedy przychodzi czas ubierania do ślubu , przychodzą rodzice  i stwierdzają ,że córka umarła.

IMAG3184.jpgIMAG3183.jpg

 

Żałobnicy składają ciało Julii do grobowca. Gdy wszyscy odchodzą przybywa Romeo , do którego dotarła wieść o śmierci żony.

VIDEO0057_0000018798.jpgVIDEO0057_0000007833.jpgIMAG3191.jpgVIDEO0059_0000003166.jpg

Zakonnik nie zdążył powiedzieć mu całej prawdy. Oszalały rozpaczy przytula Julię i wypija truciznę, by być z nią na zawsze. Kiedy Julia się wybudza z letargu cieszy się widząc Romea a gdy zauważa ,że ten nie żyje ogarnięta rozpacza zabija się jego sztyletem. 

IMAG3193.jpgIMAG3120.jpgIMAG3122.jpg

 

Ps.1

I pomyśleć ,że chęć u mnie nastała ,  na pokazanie historii najsłynniejszej miłości opisanej przez Szekspira -  z powodu mojej wizyty w winiarni włoskiej w moim mieście i  zdjecia tego słynnego balkonu w Weronie. ;)

IMAG2964.jpgIMAG2961.jpg

:)

Ps.2

I pomyśleć, że gdyby wówczas młodzi dysponowali komórką, tj. Telefonem , to do tej tragedii z braku informacji na czas by nie doszło. Brak logistyki i tyle. 😇😈😉